ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Skuteczne pomysły na to, jak oduczyć dziecko smoczka?

Smoczek to bardzo popularny uspokajacz, po który sięgają rodzice. On pomaga maluchom się uspokoić i zasnąć. To rozwiązanie sprawdza się, zwłaszcza gdy mama karmi piersią. Wówczas smoczek może pomóc kobiecie odłożyć pociechę po posiłku. Jednak przychodzi wiek, w którym należy rozpocząć odsmoczkowanie. Ile trwa ten proces? Jak to zrobić? Sprawdź nasze wskazówki!

Kiedy odstawić smoczek?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy oduczyć dziecko smoczka. Wiele zależy od rozwoju pociechy. Otóż eksperci wskazują, że szczyt odruchowej reakcji ssania wypada między 3. a 4. miesiącem życia malucha. W tym czasie odstawienie uspokajacza może być niezwykle trudne i niemowlę może szukać alternatywy i zacząć np. ssać kciuk. Dlatego lepiej jest poczekać, aż wspomniany etap minie. W rezultacie próbę odzwyczajenia dziecka od smoczka najlepiej podjąć między 5. a 7. miesiącem jego życia. W tym wieku pociecha nie tylko czuje mniejszą potrzebę ssania, ale także nie jest jeszcze emocjonalnie zbyt mocno przywiązana do uspokajacza.

Zdarza się jednak, że pomiędzy 5. a 7. miesiącem życia maluch przeżywa skoki rozwojowe, które utrudniają spokojne pożegnanie smoczka. Warto wówczas odwlec tę decyzję i podjąć kolejną próbę między 18. a 24. miesiącem życia dziecka. Pociechy w tym wieku zazwyczaj przestają być karmione piersią lub butelką i tracą zainteresowanie samą czynnością ssania. Ponadto takie maluchy są już dość duże, aby zrozumieć, że nie potrzebują uspokajacza i chętniej wymienią go np. na zabawkę.

Jak odzwyczajać dziecko od smoczka?

Kwestia tego, jak oduczyć dziecko smoczka, spędza Ci sen z powiek? Wydaje Ci się, że pociecha jest do niego bardzo przywiązana i odzwyczajanie od uspokajacza będzie długim oraz trudnym procesem? Wbrew pozorom wcale nie musi tak być, jeśli odpowiednio podejdziesz do tego zadania.

  • Odstawiaj smoczek stopniowo. Zacznij od zabierania uspokajacza w ciągu dnia. Zadbaj, aby dziecko nauczyło się funkcjonować bez niego podczas codziennych sytuacji, np. po upadku, rozstaniu z rodzicem czy podczas zasypiania na drzemkę. Dopiero gdy pociecha będzie sobie dobrze radzić w tych okolicznościach, pomyśl o odstawieniu smoczka w nocy.
  • Zaproponuj alternatywę dla uspokajacza. Dobrze sprawdzają się np. urocze przytulanki, które maluch wybierze sobie sam w sklepie.

Wielu rodziców, którzy zastanawiają się, jak oduczyć smoczka 2-latka, słyszy porady, aby odciąć gumową część. To może być dobre rozwiązanie, ponieważ tak zniszczony uspokajacz przestaje być atrakcyjny i dziecko samo go odrzuca.

Po jakim czasie dziecko zapomni o smoczku?

Zastanawiasz się nie tylko, jak oduczyć smoczka, ale także kiedy maluch o nim zapomni? Zazwyczaj “żałoba” po uspokajaczu trwa kilka dni do maksymalnie tygodnia. Po tym czasie pociecha nie powinna już wspominać o dawnym umilaczu.

Zainteresuje Cię również: Fakty i mity na temat bujaczków i leżaczków dla niemowląt

Jak długo dziecko odzwyczaja się od smoczka?

Odzwyczajanie się od smoczka to proces i zależy od wieku malucha, a także jego dojrzałości emocjonalnej czy podejścia rodziców. Zazwyczaj całość trwa do kilku dni. Jednak pamiętaj, że to bardzo indywidualna kwestia.

Dlaczego warto oduczyć dziecko od smoczka?

Ssanie smoczka, choć pomaga dziecku się uspokoić i zasnąć, może powodować wiele problemów w dalszym rozwoju malucha. Wśród nich można wymienić np.:

  • wady zgryzu i spowodowane tym trudności z prawidłowym przeżuwaniem jedzenia;
  • wady artykulacyjne i w rezultacie doprowadzić do problemów z mową;
  • opóźniony rozwój mowy i szukanie alternatywnych sposobów komunikowania się z otoczeniem, po to, aby nie wyciągać smoczka z buzi;
  • niewłaściwe nawyki, np. wyciąganie języka z ust podczas połykania płynów.

Ponadto brak odpowiedniej higieny może doprowadzić do problemów stomatologicznych.

Jak przetrwać bez smoczka?

Proces odstawiania smoczka jest trudny nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Dlatego przygotuj się na to, że maluch będzie Cię bardzo potrzebować. Być może pojawi się więcej płaczu. Zdarza się, że dziecko jest niespokojne, “marudne” i ma trudności z uspokojeniem się czy zaśnięciem. Dlatego koniecznie zachowaj spokój i cierpliwie wspieraj pociechę w tych emocjach. Pamiętaj, że maluch nie robi tego na złość rodzicowi. On musi się nauczyć nowych sposobów radzenia sobie z trudnościami, smutkiem czy samotnością.

Pamiętaj, że pożegnanie ze smoczkiem to proces. Dlatego nie poddawaj się zbyt szybko. Powodzenia!

Zobacz również inne wpisy:

Co to jest mufka?

Jaki wózek dla 3-latka?

Jeździk dla rocznego dziecka