ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jaki jeździk wybrać dla rocznego dziecka?

Jaki jeździk wybrać dla rocznego dziecka? Wybierasz się na pierwsze urodzinki dziecka i szukasz ciekawego pomysłu na prezent? Zależy Ci na tym, żeby zabawka rozwijała umiejętności motoryczne malucha i zachęcała go do odkrywania otoczenia? Częstym wyborem rodziców, a także doświadczonych opiekunów, jest jeździk. Dla rocznego dziecka to prawdziwy strzał w 10! Dowiedz się, jaki dokładnie model wybrać dla roczniaka.

Dlaczego odpychacz dla rocznego dziecka to dobry pomysł na prezent?

Jeździk dla roczniaka doskonale sprawdzi się na upominek na 1. urodziny. Dziecko, aby wprawić w ruch tę zabawkę, musi usiąść i odbić się nóżkami od podłogi. Jednocześnie maluch powinien trzymać kierownicę i nią manipulować, aby jechać w pożądanym kierunku. To wszystko sprawia, że pociecha podczas korzystania z odpychacza:

  • wzmacnia mięśnie kręgosłupa i nóg — to ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju fizycznego najmłodszych. Sprawny roczniak nie tylko nie przewraca się podczas chodzenia czy biegania, ale także dobrze radzi sobie z wchodzeniem po schodach czy wspinaniem się. Ryzyko, że przewróci się podczas wspomnianych aktywności, jest niewielkie.
  • rozwija umiejętność utrzymania równowagi — podczas jazdy na zabawce dziecko musi zachować ciało w pionie, jeśli nie chce upaść. Ta zdolność jest mu potrzebna nie tylko do chodzenia i siedzenia, ale także do jeżdżenia na rowerze bez bocznych kółek. Im pociecha lepiej trzyma równowagę, tym mniejsze ryzyko upadków itp. Zachowanie prawidłowej pozycji na jeździku jest dość łatwe, ponieważ maluch ma wsparcie w postaci kierownicy i oparcia. To sprawia, że on nie rezygnuje zbyt szybko z jazdy. W rezultacie jeździk może być pierwszym krokiem do nauki jazdy na rowerze z dwoma kółkami;
  • kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową — w trakcie jazdy na odpychaczu, dziecko musi nie tylko odpychać się nóżkami, ale także kierować zabawką manipulując rękami i wybierać cel jazdy za pomocą oczu. Jednoczesna praca dłoni i wzroku to fantastyczne ćwiczenie dla mózgu. Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej ma wpływ na dalszy rozwój umysłowy, a nawet na naukę czytania czy pisania;
  • buduje orientację w przestrzeni i w schemacie własnego ciała — aby skręcić w odpowiednią stronę, maluch musi ocenić, jak daleko jest od wybranego obiektu oraz wiedzieć, kiedy skręcić kierownicą. Ponadto musi zdecydować, ile razy jeszcze musi się odepchnąć, zanim dotrze do celu. Co więcej, roczniak powinien wziąć pod uwagę odległość od mebli, potencjalne przeszkody, a także kąt zakrętu. Nie można zapomnieć o tym, że dziecko w trakcie jazdy musi skoordynować ruchy rąk z tym, gdzie chce skręcić. A zatem ma za zadanie podjąć decyzję, którą ręką wykona większy skręt i w którą stronę przechyli ciało, aby wprowadzić jeździk w odpowiedni ruch. To nie są proste czynności, a przekonał się o tym każdy, kto chociaż raz wsiadł do samochodu jako kierowca. Wspomniane działania pobudzają mózg do intensywnej pracy, co ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju psychicznego malucha.

Jazda na jeździku to także doskonała okazja do nauki kierunków prawo-lewo w formie zabawy. W rezultacie maluch nieświadomie opanuje tę umiejętność, co ma duży wpływ na dalsze kształtowanie umiejętności matematycznych.

Zainteresuje Cię również: Fakty i mity na temat bujaczków i leżaczków dla niemowląt

Jaki jeździk dla rocznego dziecka?

Wiesz już, dlaczego warto rozważyć zakup jeździka dla dziecka. Jednak nie możesz zdecydować się na przypadkowy model. Zadbaj o to, aby zabawka była w 100% bezpieczna i komfortowa. Dlatego podczas wybierania odpychacza zwróć uwagę na:

  • wagę produktu — im lżejszy jeździk, tym mniej energii pociecha musi włożyć w to, aby wprawić go w ruch. Ponadto łatwiej jest nim skręcać, więc mały użytkownik się nie zniechęci się zbyt szybko do zabawy. Jednocześnie odpychacz nie powinien być zbyt lekki, aby nie przewracał się podczas jazdy. Dlatego najlepiej przetestować zabawkę przed zakupem;
  • rozmiar — roczniaki znacząco się różnią między sobą budową ciała, wzrostem i wagą. Dlatego nie kupuj zabawki w ciemno, tylko dokładnie dobierz taki model, który będzie pasować do kierowcy. Szczególnie istotne jest to, aby dosięgał stopami do podłogi. Jeśli jeździk będzie zbyt wysoki, dziecko nie będzie mogło się odpychać;
  • wykonanie — zabawka powinna być zrobiona z wysokiej klasy materiałów, które mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Nie może być żadnych ostrych czy odstających elementów, które mogłyby zagrażać zdrowiu pociechy. Szczególną uwagę należy zwrócić na mocowanie siodełka, kierownicy czy kół. Te elementy powinny być odpowiednio zabezpieczone i solidnie przytwierdzone, aby nie odpadły podczas jazdy;
  • koła — jeśli będą plastikowe i cienkie, jazda po chodniku może być bardzo nieprzyjemna. W takim jeździku czuć wszystkie drgania, co negatywnie wpływa na komfort malucha. Dlatego warto wybrać model, który ma szerokie koła pokryte miękką gumą, która amortyzuje wstrząsy.

Jeśli zdarza Ci się wychodzić na dalekie spacery z dzieckiem, wybierz odpychacz z rączką do pchania. Dzięki temu, gdy pociecha się zmęczy, będzie można prowadzić jeździk bez konieczności schylania się czy noszenia zabawki. Ma to kluczowe znaczenie dla Twojego kręgosłupa!

Jeździk dla 1,5 rocznego dziecka — poznaj modele

Wybór jeździka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają dzieci. Dlatego przygotowaliśmy krótkie zestawienie najpopularniejszych modeli. Poznaj je.

Toyz VW T-ROC

Toyz VW T-ROC — jeździk dla fana samochodów

Jeśli masz małego fana samochodów, odpychacz Toyz VW T-ROC to świetny wybór. Ten model ma postać autka marki VW z wygodnym fotelem i skrętną kierownicą. Dla bezpieczeństwa dziecka zadbano o specjalne wstawki po bokach, które zapobiegają przewracaniu się kierowcy na boki. Z kolei rodzice będą zadowoleni z poręcznego uchwytu, za pomocą którego mogą prowadzić jeździk, gdy pociecha się zmęczy.

Toyz Jeep Rubicon

Toyz Jeep Rubicon — idealny jeździk dla rocznej dziewczynki

Jeździk to świetna zabawka zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Zatem jeśli masz małą księżniczkę, postaw na różowy model Toyz Jeep Rubicon. To zabawka w formie jeep'a, który przyciąga uwagę niesamowitym, dziewczęcym kolorem. Szerokie siedzisko zapewnia kierowcy komfort podczas jazdy, a duża kierownica ułatwia sterowanie tym pojazdem.

Wybierz jeździk dla dziecka i zapewnij mu godziny beztroskiej zabawy! Zobacz, jakie to proste.