ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Fakty i mity na temat bujaczków i leżaczków dla niemowląt

Spodziewasz się swojego pierwszego maleństwa i zaczynasz urządzać pokój dziecięcy? Zacznij od zrobienia listy rzeczy, które są Ci potrzebne. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz. Zastanawiasz się jednak, czy umieścić na liście bujaczek dla niemowląt? Na temat tego gadżetu powstało wiele różnych mitów. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, postanowiliśmy się z nimi uporać. Poznaj prawdę na temat leżaczków dla dzieci!

Bujaczki dla dzieci wpływają źle na kręgosłup – MIT

Jedną z największych wad leżaczków, które są wymieniane przez różnych specjalistów, jest to, że te akcesoria źle wpływają na kręgosłup dziecka. Według tych osób, gdy pociecha przebywa w bujaczku:

  • nie ma zbyt wiele przestrzeni do poruszania się, co negatywnie oddziałuje na jego rozwój,
  • ma niefizjologiczną pozycję, która prowadzi do deformacji kręgosłupa,
  • łatwo się przechyla na boki ze względu na brak bocznej stabilizacji.

Jednak te opinie nie są zgodne z prawdą!

Wiele bujaczków jest obecnie rozkładanych całkowicie na płasko lub mają materiałowe siedzisko, które doskonale dopasowuje się do ciała dziecka. Dzięki temu pociecha leży w ergonomicznej pozycji, a masa jego ciała jest równomiernie rozłożona. Zatem żaden odcinek kręgosłupa nie jest nadmiernie obciążony.

Ponadto po włożeniu dziecka do bujaczka z materiałowym siedziskiem maluch nieco się zapada do środka. Zatem jest dobrze zabezpieczony z obu stron, co zapobiega jego przechylaniu się na boki. To zapobiega wykrzywianiu się ciała i pozwala utrzymać prawidłową pozycję przez cały czas leżenia w bujaczku.

Co więcej, leżaczki wcale nie przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się pociech! Maluch nie jest mocno ściśnięty. Może nadal swobodnie poruszać nogami i rączkami, machać nimi, a nawet dotykać zabawek. Dodatkowo, gdy pociecha leży w modelu, który mają pochylony stelaż, wystarczy, że kopnie nóżkami, a leżaczek sam się będzie bujać. To z pewnością sprawi dziecku wiele radości!

Bujaczek dla dziecka

Dziecko może z bujaczka wypaść – FAKT

Wielu rodziców unika używania leżaczków niemowlęcych ze względu na to, że dziecko może z nich wypaść. To jest możliwe, jednak tylko jeśli pociecha nie została zapięta w pasy bezpieczeństwa.

Jeśli położysz malucha w bujaczku i nie zamontujesz uprzęży, istnieje ryzyko, że podczas bujania on wypadnie. Jest to szczególnie prawdopodobne w modelach, które mają pochyloną konstrukcję, jak np. BabyBjorn Balance Soft Cotton Jersey. Gdy dziecko będzie kopać, a leżaczek będzie się bujać, pociecha zacznie się zsuwać w dół. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapominać pasy.

Ryzyko wypadku istnieje także w modelach, które rozkładają się na płasko. Jeśli pociecha nauczy się przekręcać, istnieje prawdopodobieństwo, że wypadnie przez burtę.

Warto pamiętać, że ryzyko wypadku jest znikome, jeśli dziecko jest stale zapięte w pasy oraz nadzorujesz je podczas przebywania w bujaczku.

Leżaczki nie są przeznaczone do spania – MIT

Zdarza się, że wiele osób porównuje bujaczki do fotelików i uważa, że nie można w nich spać. Odnośnie do siedziska samochodowego to prawda – ono nie rozkłada się na płasko, więc pociecha pozostaje w skulonej pozycji. To nie wpływa pozytywnie na rozwój jej kręgosłupa ani na możliwość swobodnego oddychania.

Jednak w bujaczkach niemowlęcych, które rozkłada się na płasko lub mają miękkie siedzisko, nie ma tego problemu. Dziecko w takim leżaczku ma taką samą pozycję jak w gondoli, czy w łóżeczku. To sprawia, że ciało leży w prawidłowy, ergonomiczny sposób. Żadna część kręgosłupa nie jest nadmiernie obciążona, więc nie ma ryzyka powstawania jakichkolwiek deformacji. Ponadto głowa jest odchylona od tułowia, zatem dziecko ma zapewniony swobodny dostęp do powietrza przez cały czas.

Warto mieć na uwadze, aby pociecha nie spała cały czas w bujaczku. Leżaczek nie zastąpi łóżeczka z dobrze dobranym materacem. Dlatego używaj tego akcesorium jako alternatywę, a nie jako stałe miejsce do spania.

Przeczytaj: ranking wózków do samolotu.

Bujaczki dla dzieci nie mogą być używane od urodzenia – MIT

Bez obaw! Bujaczki niemowlęce mogą być z powodzeniem używane od urodzenia pociechy. Warto jednak zadbać, aby wybrany leżaczek rozkładał się na płasko. Dzięki temu noworodek będzie mógł leżeć w prawidłowej pozycji. Wówczas pociecha będzie mieć głowę odchyloną od tułowia, aby powietrze mogło swobodnie przepływać przez drogi oddechowe. To zapobiegnie wystąpieniu np. SIDS, czyli śmierci łóżeczkowej niemowląt.

Można również bezpiecznie korzystać z bujaczków, które nie rozkładają się całkowicie na płasko, a mają lekko zaokrągloną konstrukcję. W takim leżaczku pociecha będzie się czuła bezpiecznie, jak w ramionach mamy. Ponadto opcja kołysania ułatwi jej zaśnięcie. Ważne jest jednak, aby maluch nie spał w takim bujaczku zbyt długo w ciągu dnia. Specjaliści rekomendują, aby noworodki i niemowlęta jak najwięcej przebywały w płaskiej pozycji. Dlatego ograniczaj czas użytkowania leżaczków na rzecz łóżeczka lub po prostu podłogi.

W leżaczku dla niemowląt można karmić – MIT

W wielu dostępnych leżaczkach niemowlęcych dzieci mają lekko pochyloną pozycję. Wówczas głowa jest wyżej, więc maluch np. więcej widzi. Zdarza się przez to, że rodzic decyduje się karmić pociechę, gdy siedzi w bujaczku. Należy tego unikać.

Przede wszystkim leżaczki:

  • nie są przeznaczone do karmienia dzieci. Maluchy nie siedzą prosto – są lekko pochylone. To sprawia, że pokarm może szybko przedostać się do gardła, a nawet do dróg oddechowych. Istnieje zatem ryzyko zadławienia, które może być niebezpieczne dla zdrowia pociechy. Dziecko podczas karmienia powinno siedzieć na kolanach rodzica lub w specjalnym krzesełku, gdzie plecy są wyprostowane, a głowa uniesiona;
  • są niskie, co utrudnia wkładanie jedzenia do buzi malucha. Trzeba także ciągle schylać się do dziecka. Ponadto karmienie w leżaczku utrudnia obserwowanie pociechy. Z góry nie widać, czy dziecko się krztusi, czy połknęło pokarm. Zatem, gdy podajesz jedzenie dziecku w bujaczku, ryzykujesz, że się zadławi;
  • bujają się, co zwiększa prawdopodobieństwo, że jedzenie wpadnie zbyt szybko do gardła i przedostanie się do dróg oddechowych. Krzesełka do karmienia stoją stabilnie i nie zmieniają pozycji. To sprawia, że jedzenie jest bezpieczne.

A zatem, pamiętaj, aby nie podawać pokarmu dziecku, które przebywa w bujaczku. Znacznie lepiej będzie, jeśli je wyjmiesz z leżaczka.

Bujaczki mogą być bezpieczne dla dzieci, jeśli są prawidłowo użytkowane. Warto o tym pamiętać!