ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kiedy można przesadzić dziecko do spacerówki? Podpowiadamy!

Czym kierować się przy przesadzaniu dziecka do spacerówki?

Rodzice podejmują wiele decyzji dotyczących ich dzieci spontanicznie, zdając się na własną intuicję. Na pytanie – kiedy dziecko do spacerówki trudno im udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Od czego ma to zależeć? Od pory roku? Siły malucha lub jego umiejętności? Czy po prostu wyłącznie do decyzji rodziców? Okazuje się, że najważniejsza jest gotowość malucha, aby przesiąść się do nowego pojazdu i móc podziwiać świat z zupełnie nowej perspektywy.

Od kiedy spacerówka? Rozwój fizyczny dziecka

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, jak rozwinięty jest układ ruchowy dziecka, czy potrafi ono stabilnie siedzieć. Nie należy tego przyspieszać, stabilizować dziecka poduszkami, ciągnąć za rączki. Dopiero, gdy zaobserwujemy, że robi to samo, że wykonuje sekwencje czynności w ustalony i poprawny sposób możemy pomyśleć o przesadzeniu do spacerówki. Jednak zazwyczaj następuje to dopiero po ukończeniu 6, 8, a nawet 10 miesiąca życia.

Spacerówka – od kiedy? Gotowość psychiczna

Przy podejmowaniu decyzji, od kiedy dziecko w spacerówce, liczy się nie tylko siła jego mięśni i ogólna sprawność. Ważne jest też psychiczne przygotowanie malca. Weź pod uwagę to, że leżąc w gondoli, odbiera on znacznie mniej bodźców, niż siedząc w wózku. Wtedy więcej widzi i słyszy, a ilość ulicznych hałasów może je przytłoczyć, a nawet przestraszyć. Dlatego na początek, jeśli wózek ma przekładane siedzisko, lepiej wozić dziecko przodem do rodzica.

Przeczytaj również: wózek do samolotu ranking.

Kiedy do spacerówki duże dziecko?

Może się jednak zdarzyć tak, że dziecko będzie duże i gondola okaże się dla niego za mała. Leżenie na materacyku będzie wówczas niewygodne i malec może płakać na spacerach. Wtedy można rozważyć zmianę wózka na spacerówkę. Od kiedy? Nawet, gdy dziecko nie siedzi jeszcze samo stabilnie. Jednak wtedy potrzebny jest wózek z wygodnym oparciem, profilowanym, które można rozłożyć na płasko. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo, stąd obowiązkowe są pasy 5-punktowe i miękki pałąk.

Spacerówka – od kiedy i jaka?

Pozostaje jeszcze pytanie, jaką spacerówkę wybrać dla dziecka. Jeżeli gondola pochodziła z popularnego obecnie zestawu 3w1 lub 2w1 to na początek spacerówka z kompletu wystarczy. Będzie ona wygodna, szeroka, na amortyzowanych kołach – idealna na początek. Po jakimś czasie, gdy dziecko już całkowicie pewnie będzie siedziało w wózku, można zmienić go na parasolkę.