ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Czy warto wybrać wózek z siedziskiem kubełkowym? Odpowiadamy na pytania rodziców

Twoja pociecha wyrosła z gondoli, a może zaczęła już samodzielnie siadać? W takiej sytuacji czas na zakup wózka spacerowego. Jego specjalna konstrukcja pozwala przewozić dziecko w pozycji leżącej lub siedzącej. Dzięki temu maluch może spokojnie obserwować otoczenie lub wygodnie spać. Wśród dostępnych modeli wózków można znaleźć m.in. spacerówkę kubełkową. Dowiedz się, czy warto ją wybrać.

Wózek spacerowy kubełkowy – czym się charakteryzuje?

Wózek kubełkowy to spacerówka, która zamiast klasycznego siedziska rozkładanego na płasko, ma siedzenie kubełkowe. Ma ono specyficzny, zaokrąglony kształt, po którym można łatwo go rozpoznać.

To, co różni wózek kubełkowy od klasycznej spacerówki, to regulacja, która pozwala na jednoczesną zmianę pozycji oparcia, siedziska i podnóżka. Dzięki temu za pomocą jednego przycisku można płynnym ruchem zmienić położenie pociechy z siedzącej na leżącą. Pozostałe elementy w wózkach kubełkowych są takie same, jak w modelach klasycznych.

Te dziecięce “pojazdy” również mają pojemny kosz pod siedziskiem, rozkładaną rączkę, pasy bezpieczeństwa oraz kółka, które pozwalają pokonać wiele przeszkód.

Spacerówki kubełkowe mają siedziska, które mogą być montowane tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu rodzic może obserwować maleństwo podczas spaceru, opowiadać mu co się dzieje wokół i reagować, gdy dzieje się coś niepokojącego. Można także zamontować siedzisko przodem do kierunku jazdy. Wtedy maluch może swobodnie oglądać otoczenie.

Siedzisko kubełkowe – jakie ma zalety i wady?

Na temat wózków kubełkowych powstało wiele dyskusji na forach, ale i na portalach społecznościowych. Chcesz wyrobić sobie własną opinię? Poznaj wady i zalety tej spacerówki.

  • Siedzisko w wózku kubełkowym zapewnia podparcie pleców, pośladków i nóg malucha niezależnie od tego, w jaki sposób siedzi. W tym modelu podczas zmiany pozycji rusza się całe siedzisko – nie tylko oparcie. Dzięki temu nie ma ryzyka, że podczas rozkładania wózka, pociecha się zsunie w dół. W rezultacie dziecko cały czas pozostaje w tym samym miejscu.
  • Siedzisko kubełkowe ma zaokrąglony kształt. A zatem otula ramiona pociechy, więc nie może się przekręcić na bok lub na brzuch i np. wstać. Dziecko cały czas siedzi we właściwy sposób, który zapewnia mu bezpieczeństwo podczas spaceru. Ponadto kształt siedziska wymusza na nim utrzymanie ciała w prawidłowej pozycji. To ma duże znaczenie zwłaszcza dla dzieci, które mają problemy z odpowiednim siedzeniem.
  • W wózku kubełkowym można wygodnie spać. Pozycję siedziska zmienia się płynnie za pomocą jednego przycisku. Dzięki temu można położyć pociechę bez jej budzenia. Pomimo tego, że dziecko nie leży na płasko, wciąż ma zapewnioną właściwą pozycję do snu, która nie robi mu krzywdy.
  • Niewątpliwą zaletą wózka kubełkowego jest także to, że zajmuje mało miejsca po złożeniu. Z pewnością docenisz to, jeśli masz mały bagażnik.

Zastanawiasz się, jakie są wady spacerówki kubełkowej?

Przede wszystkim mniejsze siedzisko, co może być problematyczne zimą. Dziecko ubrane w kombinezon może się czuć mało komfortowo w wąskim wózku.

Użytkownicy tych modeli często wskazują, że wadą jest też brak możliwości regulowania położenia samego oparcia. W rezultacie podczas zmiany pozycji siedziska, ciało idzie w dół, a nogi do góry. Zdarza się, że dzieci nie lubią spać w takiej pozycji i protestują przed przebywaniem w wózku.

Zobacz również: fotelik samochodowy 15-36 isofix ranking!

Spacerówka kubełkowa czy tradycyjna – co wybrać?

Zastanawiasz się, który wózek dziecięcy lepiej sprawdzi się w praktyce – kubełkowy czy tradycyjny? Wybór zależy od wielu czynników.

  • Jeśli maluch jest drobny i lubi np. zasypiać w śpiworkach lub otulaczach, spacerówka kubełkowa sprawdzi się doskonale. Specjalnie wyprofilowane siedzisko otuli pociechę, dzięki czemu zapewni jej poczucie bezpieczeństwa i da komfort. Dziecko chętnie wejdzie do takiego wózka i “ukryje” się przed całym światem. W tradycyjnej spacerówce maluch może czuć się nieco “zagubiony”. Duża przestrzeń może budzić uczucie niepokoju, co nie będzie sprzyjać odpoczynkowi.
  • Jeśli dziecko nie umie jeszcze siadać, a wyrosło już z gondoli, zdecyduj się na klasyczną spacerówkę. W takim modelu można rozłożyć siedzisko całkowicie na płasko tak, jak w głębokim wózku. Dzięki temu nie będziesz narażać kręgosłupa pociechy na jakiekolwiek deformacje, które mogłyby utrudnić mu prawidłowy rozwój.

Dobrym pomysłem jest przymierzenie dziecka do wózka kubełkowego i tradycyjnego. W ten sposób można łatwo sprawdzić, w którym maluch czuje się lepiej i czy zachowuje prawidłową postawę ciała.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spacerówki kubełkowej?

Chcesz kupić wózek kubełkowy, ale nie wiesz, na co zwracać uwagę podczas porównywania dostępnych modeli? Jest kilka istotnych aspektów, które warto wziąć na tapet.

  • Waga – jeśli mieszkasz w bloku bez windy, z pewnością docenisz lekkie spacerówki, które można bez problemów podnieść wraz z dzieckiem. Im niższa waga, tym lepiej dla Twojego kręgosłupa. Ponadto lekkie wózki łatwiej jest włożyć np. do bagażnika samochodu czy przenieść na lotnisku. Zatem jeśli wybierasz między dwoma spacerówkami, postaw na tą lżejszą.
  • Długość rączki i możliwość jej regulowania – rączka powinna znajdować się mniej więcej na wysokości Twoich bioder lub brzucha. Jeśli będzie zbyt nisko, będziesz się garbić podczas prowadzenia wózka. Z kolei, jeśli będzie zbyt wysoko, trzeba będzie zadzierać ręce do góry. To wpłynie znacząco na Twój komfort podczas spacerowania z dzieckiem.
  • Pojemność kosza na zakupy – jeśli masz w zwyczaju spacerować z dzieckiem po pyszności na obiad, koniecznie zadbaj, aby wózek miał pojemny kosz. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie reklamówki się zmieszczą w środku i nic z nich nie wypadnie. Warto również zwrócić uwagę, czy kosz jest zamykany. To zabezpieczy żywność przed wybrudzeniem np. przez błoto.

Dokładnie przeanalizuj dostępną ofertę i wybierz wózek, który spełnia Twoje oczekiwania!