Dziecko kaszle w nocy? Najlepsze sposoby na suchy kaszel
Twój maluch wielokrotnie budzi się w nocy, ponieważ męczy go suchy kaszel? A może w ciągu dnia nic mu nie dolega, a problemy ze swobodnym oddychaniem zaczynają się po zaśnięciu? Męczący kaszel u dziecka w nocy powoduje nie tylko bezsenność u pociechy, ale także u rodziców. W rezultacie zaburza prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Dlatego koniecznie dowiedz się, co na nocny kaszel u dziecka może pomóc.
Duszący kaszel w nocy u dziecka — przyczyny
Suchy kaszel jest nazywany nieproduktywnym, dlatego, że podczas niego nie dochodzi do odkrztuszenia żadnej wydzieliny. Zazwyczaj towarzyszy mu uczucie drapania w gardle, które powoduje wystąpienie innych dolegliwości, jak chrząkanie czy sporadyczne pokasływanie. Najczęstszą przyczyną tych problemów jest wirusowa infekcja dróg oddechowych — kaszel suchy występuje w początkowej fazie. Jednak nie można zapominać, że te trudności z oddychaniem występują także, gdy dziecko:
- ma alergię, np. na pyłki traw, sierść czy roztocza kurzu domowego — zazwyczaj dolegliwości pojawiają się od razu po kontakcie z alergenem, jednak mogą także wystąpić dopiero wieczorem;
- ma astmę;
- umieści w drogach oddechowych ciało obce, np. ziarnko fasoli, kukurydzy czy małe elementy zabawek;
- ma kontakt z drażniącymi pyłami i gazami, np. dymem nikotynowym;
- zmaga się z chorobą refleksową przełyku — cofająca się treść z żołądka może podrażniać śluzówkę dróg oddechowych i powodować uczucie drapania w gardle. Kaszel suchy może pojawiać się zwłaszcza nocą, gdy maluch przebywa w pozycji poziomej;
- jest w pomieszczeniu, gdzie jest suche powietrze — problemy pojawiają się głównie zimą, gdy jest uruchomione ogrzewanie;
- cierpi na krztusiec — wówczas suchy kaszel ma charakter dudniący i jest zakończony głębokim wdechem z głośnym świstem. Zazwyczaj dolegliwości występują seriami, a u dzieci pod koniec napadu może pojawić się lepka wydzielina.
Kaszel suchy może mieć także charakter przewlekły i występować np. jako reakcja na stres lub na nerwową sytuację. Zdarza się także, że wspomniane dolegliwości pozostają po przebytym zakażeniu wirusowym przez 3-8 tygodni.
Czytaj również: Od kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?
Co na kaszel u dziecka w nocy?
Znalezienie przyczyny suchego kaszlu u dziecka w nocy to podstawa. Jeśli jest on spowodowany chorobą, można wdrożyć odpowiednie leczenie i zmniejszyć dolegliwości. Jednak na problemy poinfekcyjne czy występujące przy suchym powietrzu nie ma lekarstwa. Dlatego wówczas warto rozważyć domowe sposobu na duszący kaszel u dziecka w nocy. Wielu rodziców decyduje się na:
- montaż nawilżacza powietrza w sypialni — jest to prosty sposób na to, żeby poprawić klimat w ogrzewanym pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że optymalna wilgotność powinna wynosić od 40-60%. Zarówno niższe, jak i wyższe wartości mogą negatywnie wpływać na samopoczucie dziecka;
- podanie pociesze ciepłego płynu — starsze osoby często sięgają po mieszankę ciepłej wody z miodem, po herbatki z rumianku, prawoślazu lekarskiego lub kozieradki oraz po napary z siemienia lnianego. Wspomniane produkty zawierają substancje, które wspierają łagodzenie uczucia suchości w gardle;
- wietrzenie pomieszczenia, jeśli w domu znajdował się ktoś, kto palił papierosy — dym tytoniowy jest szkodliwy i może powodować u najmłodszych trudności z oddychaniem.
Jeśli dolegliwości są związane z alergią, często rodzice decydują się na gruntowne porządki, aby ograniczyć kontakt malucha z alergenem. W przypadku uczulenia na roztocza, pleśń czy kurz zaleca się usunięcie firanek, pluszaków, dywanów, a także innych tekstyliów dekoracyjnych, na których mogą gromadzić się różne substancje wywołujące kaszel.
Suchy, męczący kaszel u dziecka w nocy — kiedy do lekarza?
Z suchym kaszlem można próbować poradzić sobie w domu. Jednak jeśli pojawią się duszność podczas wdechu, charakterystyczne zaciąganie przestrzeni między żebrami, siny kolor skóry, gorączka, zaburzenia połykania czy wymioty, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub na pogotowie. Eksperci wdrożą odpowiednie lekarstwa i pomogą udrożnić drogi oddechowe.
Pamiętaj! Suchy kaszel można próbować łagodzić domowymi sposobami. Jednak w przypadku nasilenia dolegliwości koniecznie zgłoś się do specjalisty.
Literatura:
- https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.2.
- https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2020/09/Rekomendacje-postepowania-diagnostyczno-terapeutycznego-w-kaszlu-u-dzieci-dla-lekarzy-POZ-2016-1.pdf
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/342540,suchy-kaszel-u-doroslych-i-dzieci-przyczyny-i-leczenie
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75933,kaszel-u-dziecka-rodzaje-przyczyny-jak-pomoc-dziecku#1