ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Od kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?

Używasz wózka codziennie i zależy Ci na bezpieczeństwie oraz komforcie pociechy? Twój maluch “rośnie jak na drożdżach”, więc zastanawiasz się, kiedy zmienić gondolę na spacerówkę? Producenci wózków nie określają konkretnego momentu, w którym dziecko powinno przesiąść się na siedzisko spacerowe. Dlatego przygotowaliśmy garść wskazówek na temat tego, jak określić, kiedy zmienić wózek na spacerowy. Sprawdź.

Od jakiego wieku spacerówka?

“Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?” to jedno z bardzo często zadawanych pytań przez rodziców. Jednak nie ma odgórnie ustalonego wieku, do kiedy dziecko w gondoli może jeździć. Zmiana siedziska jest uzależniona od wielu czynników, np.:

  • wielkości malucha – przeciętne gondole mają ok. 70 cm długości i 30 cm szerokości. To sprawia, że czas ich użytkowania zależy od tego, jak szybko pociecha urośnie. Zdarza się, że w pierwszych miesiącach życia dziecko przybiera sporo na wadze. To powoduje, że maluch dość szybko przestaje się mieścić w gondoli. To może być dość problematyczne zwłaszcza zimą, gdy używa się specjalnych kombinezonów lub śpiworków. Dlatego niektóre dzieci będą musiały się „przesiąść” z gondoli na spacerówkę już po kilku miesiącach po urodzeniu;
  • umiejętności pociechy – przeciętnie maluchy zaczynają siadać po 6. miesiącu życia. Jednak zdarzają się również przypadki, gdy dziecko samodzielnie siedzi już w wieku 4 miesięcy! W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę gondoli na spacerówkę nieco wcześniej niż to było zaplanowane. W nowym siedzisku są zamontowane pasy wewnętrzne, które chronią malucha przed wypadnięciem. Ponadto zabezpieczają dziecko przed przekrzywianiem się na boki lub nadmiernym wychylaniem do przodu. Warto pomyśleć nad zmianą siedziska także wtedy, gdy pociecha zaczyna przygotowywać się do siadu i przyjmuje pozycję czworaczą oraz kołysze się do przodu i do tyłu. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że maluch nadmiernie się wychyli i wypadnie. W spacerówce można przypiąć dziecko pasami i zapewnić mu bezpieczeństwo;
  • charakteru niemowlęcia – niektóre maluchy nudzą się podczas jazdy w gondoli. Oglądanie nieba i leżenie na płasko je nuży, przez co zaczynają płakać lub nadmiernie się kręcić. Noszenie dziecka i prowadzenie wózka może być dość trudne. W takiej sytuacji może pomóc zmiana siedziska. Spacerówka nie jest tak zabudowana jak gondola, więc maluch może więcej zobaczyć. Ponadto w tym modelu można nieco unieść siedzisko, tak aby pociecha mogła swobodnie oglądać otoczenie bez konieczności sadzenia jej w pozycji wyprostowanej.

Mimo upływu czasu Twój maluch nadal mieści się w gondoli? Pamiętaj, że to siedzisko ma ograniczenia wagowe. Większość modeli może być użytkowana przez pociechy do 9 kg. A zatem nawet jeśli pociecha nie siada samodzielnie, ale osiągnęła wspominany limit, należy zmienić gondolę na spacerówkę.

Espiro Only - Wózek Głęboko-Spacerowy

Espiro Only wózek głęboko-spacerowy – idealne rozwiązanie na pierwsze miesiące życia

Zainteresuje Cię również:[TOP10] NAJMODNIEJSZE WÓZKI DZIECIĘCE

Od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce?

Nie wiesz, od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce? Wbrew pozorom ten wózek nie jest przeznaczony tylko dla maluchów, które samodzielnie siadają. Ten model się sprawdzi już od narodzin. Jednak pojazd dla dzieci musi najpierw spełnić kilka warunków. Bardzo ważne jest, aby wózek:

  • miał rozkładane siedzisko na płasko – maluszki powinny przebywać w pozycji leżącej na materacu, który zapewnia równomierne podparcie głowy, kręgosłupa i nóg. W takiej pozycji ciało niemowlęcia pozostaje w naturalnej pozie, która pozytywnie wpływa na rozwój maleństwa. Od kiedy spacerówka na leżąco może być używana? Jeśli zadbasz o odpowiednie ułożenie siedziska, możesz przewozić w tym wózku nawet noworodka. Dzięki temu nie musisz kupować gondoli i spacerówki. Możesz zainwestować tylko w jeden model. To pozwala nieco zaoszczędzić na wyprawce;
  • miał obszerną budkę – małe dzieci, zwłaszcza poniżej 1. roku życia, powinny być chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wiatr, śnieg, deszcz, intensywne słońce czy zimno mogą negatywnie wpływać na komfort, a także na zdrowie malucha. Dlatego warto zadbać, aby wózek miał budkę, która zakryje całe dziecko i zapewni mu wygodne warunki do odpoczynku. Dobrym pomysłem jest zakup modelu, który ma dodatkowy, wysuwany panel. Dzięki temu można łatwo rozszerzyć budkę i mieć pewność, że dziecko nie jest narażone na jakiekolwiek niekorzystne warunki atmosferyczne;
  • miał dobrą amortyzację – czaszka niemowląt nie jest tak dobrze rozwinięta, jak starszych dzieci. A zatem podczas spaceru po bardzo nierównym terenie wstrząsy mogą spowodować mikrouszkodzenia w mózgu, które negatywnie wpłyną na rozwój dziecka. Aby tego uniknąć, należy zadbać, aby wózek miał dobrą amortyzację, która będzie absorbować drgania. Warto również zwrócić uwagę na blokadę kół. Ta opcja przyda się podczas jazdy np. po szutrowej drodze czy po lesie. Jeśli koła będą się kręcić tylko do przodu, jest mniejsze ryzyko, że się zablokują i spowodują wypadek.

Powyższe aspekty są również ważne wtedy, kiedy wybierasz spacerówkę dla starszaka. Nawet dzieci powyżej 3. roku życia powinny spać “na płasko”, dzięki czemu ich kręgosłup nie ulegnie zniekształceniu. Ważna jest także budka, która chroni pociechy przed wiatrem, śniegiem czy słońcem. To sprawia, że maluchy mogą spokojnie odpoczywać w wózku. Z kolei amortyzacja pozwoli zmniejszyć ryzyko, że wstrząsy wybudzą dziecko ze snu.

Roan Bloom - Wózek Głęboko-Spacerowy

Roan Bloom wózek głęboko-spacerowy – wygodne rozwiązanie na długie spacery

Jak wybrać dobrą spacerówkę dla dziecka?

Zakup wózka spacerowego dla pociechy należy dobrze przemyśleć. Od modelu, który wybierzesz, zależy nie tylko komfort malucha, ale także Twój. Dlatego:

  • dokładnie porównaj dostępne pojazdy na rynku – jeśli masz taką możliwość, udaj się do sklepu stacjonarnego i przetestuj każdy wózek w praktyce. Na miejscu można sprawdzić, czy spacerówka łatwo się prowadzi, czy łatwo się rozkłada i czy jest wygodna dla dziecka. Jednak jeśli nie możesz odwiedzić placówki osobiście, dokładnie zapoznaj się z opisem produktu. Możesz także do nas napisać lub zadzwonić, a my podpowiemy Ci, który model sprawdzi się najlepiej;
  • sprawdź wagę oraz rozmiary wózka – jeśli często podróżujesz lub mieszkasz w bloku, z pewnością zależy Ci na tym, żeby spacerówka była kompaktowa i lekka. Taki model można łatwo wnieść po schodach, schować w bagażniku czy umieścić w luku bagażowym.

Nie zapomnij również sprawdzić limitu wagowego w wybranym wózku. Od tego zależy, jak długo będziesz używać wybranego pojazdu.

Spacerówka może być używana już od narodzin! Dlatego nie musisz zwlekać z jej wymianą.