ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Czym jest ISOFIX w samochodach?

Szukasz bezpiecznego samochodu dla swojej rodziny? Analizujesz parametry techniczne pojazdu i dokładasz wszelkich starań, aby auto spełniało wysokie standardy? Nie zapomnij o systemie ISOFIX! To idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy martwią się bezpieczeństwem swoich dzieci w samochodzie. Pozwala szybko i stabilnie zamontować fotelik dla pociech. Zastanawiasz się, jednak co to jest ISOFIX? Sprawdź.

ISOFIX — co to jest?

ISOFIX to skrót, który pochodzi od słów International Organisation For Standardisation Fixture. To nowoczesny system do mocowania dziecięcych fotelików samochodowych. Według przepisów prawa to rozwiązanie powinno znajdować się obecnie w każdym nowym modelu auta. ISOFIX ma taką samą konstrukcję we wszystkich pojazdach. Dzięki temu nie ma konieczności używania adapterów, aby móc zainstalować siedzisko bezpieczeństwa w samochodzie.

W praktyce ten system to dwa specjalnie zaprojektowane uchwyty. One są umieszczone między oparciem a siedziskiem fotela. Są połączone z nadwoziem auta lub z konstrukcją fotela przedniego. Co ważne, ISOFIX jest sztywny, a zatem nie przemieszcza się tak, jak pas podczas hamowania czy zderzenia. To sprawia, że fotelik po montażu pozostaje cały czas na swoim miejscu podczas jazdy.

Zazwyczaj system ISOFIX jest instalowany na tylnej kanapie lub na tylnych fotelach. Jednak coraz częściej to rozwiązanie jest stosowane także na przednim siedzeniu pasażera. Dzięki temu dziecko może bezpiecznie podróżować obok rodzica.

Gdzie znajduje się ISOFIX do auta?

Chcesz kupić auto, ale nie wiesz, czy ma ISOFIX? Większość producentów ukrywa uchwyty mocujące w kanapie, aby wnętrze wyglądało elegancko. Jednak w ich miejscu powinny znajdować się specjalne metki z napisem ISOFIX. One oznaczają miejsce, gdzie można szukać otworów w tapicerce, w których są ukryte uchwyty.

Warto pamiętać, że system ISOFIX można zamontować także do aut, które fabrycznie nie miały tego rozwiązania. Wystarczy znaleźć serwis samochodowy, który zajmuje się takimi zadaniami.

Zainteresuje Cię również: Kupujemy fotelik dla dwulatka – jak wybrać najlepszy model?

Fotelik z ISOFIXEM — dlaczego warto go wybrać?

Fotelik samochodowy z ISOFIXEM to doskonały wybór, jeśli boisz się, że nieprawidłowo zamontujesz siedzisko w pojeździe. Ten system niweluje ryzyko popełnienia błędu — jeśli usłyszysz "klik" to oznacza, że klamry się zapięły i całość znajduje się w prawidłowej pozycji. Na koniec wystarczy tylko dopasować konstrukcję do oparcia i zapiąć dziecko w środku.

ISOFIX to nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo. Ten system absorbuje energię, która się wytwarza podczas gwałtownego hamowania, a także zderzenia i innych niebezpiecznych sytuacji. W rezultacie fotelik pozostaje na swoim miejscu i nie ma ryzyka, że dziecko będzie narażone na turbulencje. Ma to szczególne znaczenie dla młodszych pociech, których kręgosłup nie jest dobrze rozwinięty. Siła uderzenia, jaka powstaje podczas wypadku, może negatywnie wpłynąć na zdrowie maluchów. Dzięki ISOFIX energia jest pochłaniana, więc mały pasażer odnosi mniej obrażeń podczas przykrego zdarzenia.

Foteliki samochodowe z ISOFIXEM — jakie są dostępne na rynku?

Chcesz kupić fotelik do auta z ISOFIXEM, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Przygotowaliśmy krótkie zestawienie popularnych modeli z tym systemem bezpieczeństwa dla różnych kategorii wagowych.

Avionaut Cosmo 2 - Fotelik samochodowy 0-13 KG | zestaw z bazą Dock 2 | NAVY

Avionaut Cosmo 2 – pierwszy fotelik z ISOFIXEM dla noworodków i niemowląt

  • Pierwszy fotelik 0-13 z ISOFIXEM

Siedziska samochodowe dla najmłodszych pociech mają kształt muszelek. Wyróżnia je wiele technicznych aspektów. Te modele:

  • są niewielkie, dzięki czemu maluszek jest otulony z każdej strony. To wpływa pozytywnie na jego poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy, a także na komfort;
  • zazwyczaj mocuje się do kanapy za pomocą pasów bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że wtedy istnieje ryzyko, że mogą zmienić swoje położenie, np. podczas mocnego hamowania;
  • nie mają wbudowanych uchwytów do połączenia z systemem ISOFIX. Aby móc je zainstalować w ten sposób, trzeba dokupić specjalną bazę. Ona doskonale się sprawdzi, jeśli chcesz zamontować siedzisko samochodowe szybko i w prawidłowej pozycji.

Bazę mocuje się na stałe do systemu ISOFIX za pomocą odpowiednich uchwytów. Gdy chcesz zainstalować fotelik, wystarczy go włożyć w odpowiednie miejsca na wspomnianym elemencie i docisnąć. Po prawidłowym ustawieniu powinny pojawić się krótkie sygnały świetlne i dźwiękowe. Co ważne, po montażu siedziska na ISOFIX, nie trzeba stosować samochodowej uprzęży do zabezpieczenia fotelika.

Dobrym przykładem modelu sprzedawanego z bazą jest Avionaut Cosmo 2. Oba elementy są ze sobą kompatybilne, więc nie trzeba się obawiać, że nie spełnią swojego zadania. Baza, oprócz uchwytów do systemu ISOFIX, ma również przednią nogę. Ona dodatkowo stabilizuje siedzisko na fotelu i zapobiega wysuwaniu się go do przodu. To gwarantuje bezpieczeństwo podczas gwałtownego hamowania.

Maxi-Cosi Titan+ I-size - Fotelik samochodowy 9-36 KG | AUTHENTIC BLACK ****ADAC

Maxi-Cosi Titan+ I-size– fotelik samochodowy dla przedszkolaków

  • Fotelik 9-36 kg z ISOFIX

Bazy do pierwszych fotelików są przeznaczone do używania z pierwszym fotelikiem do 13 lub 18 kg. Jednak starsze dzieci mogą stanowić zbyt duże obciążenie, więc wspomniana konstrukcja nie działałaby prawidłowo. Dlatego siedziska dla pociech powyżej 2. roku życia mają wbudowane uchwyty do połączenia się z samochodowym systemem ISOFIX.

Dobrym przykładem jest model Maxi Cosi Titan I-Size 9-36 kg. Ten fotel można szybko i prawidłowo zamontować na kanapie — wystarczy jedno kliknięcie i gotowe! Dzięki temu podróżowanie staje się przyjemnością. Dodatkowo dla zwiększenia bezpieczeństwo siedzisko wyposażono w górny pas mocujący, czyli tzw. Top Tether. Pomaga zakotwiczyć je do konstrukcji samochodu. Dzięki temu podczas gwałtownego hamowania czy czołowego zderzenia nie ma ryzyka, że oparcie fotelika odchyli się od kanapy. Ten pas mocuje się zazwyczaj do podłogi w bagażniku.

Czy można fotelik z ISOFIXEM zamontować na pasy bezpieczeństwa?

Udało Ci się znaleźć wymarzony fotelik z ISOFIXEM, jednak po zakupie okazało się, że Twoje auto nie ma specjalnych uchwytów? Nic straconego! Takie siedzisko nadal możesz zainstalować w swoim samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest, aby przeprowadzić uprząż przez wyznaczone miejsca w foteliku oraz mocno ją napiąć po wciśnięciu klamry w mechanizm. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne.

System ISOFIX to odpowiedź producentów aut na potrzeby rodziców, którzy pragną zadbać o zdrowie i życie swoich pociech podczas jazdy autem. Dlatego koniecznie weź go pod uwagę, gdy kupujesz swój przyszły samochód i fotelik dla malucha.