ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jakie są zasady przewożenia dziecka na przednim siedzeniu?

Zamierzasz samodzielnie podróżować z dzieckiem samochodem, więc chcesz je przewozić na przednim siedzeniu? A może masz małe auto i na tylnej kanapie nie mieszczą się wszystkie foteliki, więc rozważasz posadzenie pociechy obok kierowcy? Zastanawiasz się, czy jest to dozwolone? Według przepisów prawa niepełnoletni pasażer może podróżować z przodu. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Poznaj je!

Dziecko do 150 cm wzrostu musi podróżować w foteliku samochodowym

Według obowiązujących przepisów art. 39 ust. 3 Kodeksu Drogowego każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, powinno być przewożone w foteliku samochodowym. To gwarantuje mu bezpieczeństwo podczas wypadku. Do niedawna górną granicą był wiek — 12 lat. Warto jednak pamiętać, że ta zasada uległa zmianie. Obecnie, nawet jeśli pociecha przekroczyła 12. rok życia, ale wciąż nie ma 150 cm, to musi podróżować w odpowiednim siedzisku.

  • Niemniej od wspomnianej zasady są pewne wyjątki. Jeśli:
  • w samochodzie podróżuje troje dzieci i ze względów technicznych nie można zamontować trzech fotelików na tylnej kanapie, najstarszy maluch (powyżej 3. roku życia) może jechać bez siedziska. Ważne jest, aby mały pasażer był przypięty pasami bezpieczeństwa;
  • pociecha ma 135 cm wzrostu i więcej niż 36 kg, może jeździć bez fotelika, ale wyłącznie na tylnym siedzisku i w zapiętej uprzęży samochodowej;
  • nieletni podróżujący ma medyczne przeciwwskazania do podróżowania autem w specjalnym siedzisku, może jeździć bez niego. Należy wówczas uzyskać od lekarza odpowiednie zaświadczenie.

Czy wiesz, że… Za przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu bez fotelika samochodowego grozi mandat w wysokości od 300 zł? Ponadto — w zależności od liczby przewożonych pasażerów — nieodpowiedzialny kierowca może otrzymać aż do 15 punktów karnych! Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, koniecznie zadbaj, aby każdy niepełnoletni podróżujący, który ma mniej niż 150 cm wzrostu, miał odpowiednie siedzisko.

Nuna Arra Next obrotowy rozkładany fotelik samochodowy 0-13 kg

Nuna Arra Next obrotowy rozkładany fotelik samochodowy 0-13 kg – gwarancja bezpiecznej jazdy

Podczas przewożenia pociechy z przodu tyłem do kierunku jazdy należy wyłączyć poduszki powietrzne dla pasażera

Wielu świeżo upieczonych rodziców chce mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z niemowlęciem podczas jazdy autem. Dlatego często montują foteliki z przodu. Dzięki temu w trakcie podróży mogą bez problemów uspokoić malucha i upewnić się, że jest zdrowy. Widok rodzica i jego obecność wpływają również pozytywnie na zachowanie małego pasażera — dzieci często są spokojniejsze, mniej płaczą i łatwiej zasypiają.

Jednak foteliki dla niemowląt (czyli z kategorii 0) należy montować tyłem do kierunku jazdy. Jest to niezbędne, aby kręgosłup, głowa i szyja malucha były zabezpieczone przed uszkodzeniami podczas hamowania, czy kolizji. Należy przy tym pamiętać, aby przed zainstalowaniem siedziska RWF na przednim fotelu, wyłączyć poduszki powietrzne. Jeśli pozostaną włączone, podczas wypadku wybuchną z prędkością do 300 km/h. W rezultacie mogą przycisnąć fotelik do oparcia siedzenia i tym samym zmiażdżyć małego pasażera.

Zainteresuje Cię również: Jak poprawnie przypiąć fotelik pasami bez isofix?

Lionelo Lavender i-size

Lionelo Lavender i-size – idealny fotelik samochodowy dla starszaka

Małoletni pasażer musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa

Niezależne od wieku i wagi dziecka, a także od tego, czy maluch podróżuje na przednim fotelu, czy na tylnej kanapie — każdy pasażer musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. W fotelikach z grupy 0 i 1, czyli od urodzenia do 18 kg, jest zamontowana wewnętrzna uprząż. Może być 3 lub 5-punktowa. W takim przypadku należy zadbać, aby części naramienne wystawały znad ramion i przebiegały przez obojczyki. Po zapięciu klamry trzeba "dociągnąć" pasy, aby między nimi a ciałem maleństwa nie pozostała wolna przestrzeń. Dzięki temu niemowlę pozostanie na miejscu, nawet podczas poważnej kolizji.

Siedziska dla starszych pasażerów nie mają wbudowanej uprzęży. Aby je zapiąć, należy użyć pasów samochodowych. Najpierw przełóż je przez wskazane klamry w foteliku. Następnie zapnij uprząż i dociśnij ją, aby nie pozostała luźna. Dzięki temu mały podróżnik nie wysunie się z siedziska podczas hamowania czy zderzenia.

Pamiętaj! To, czy Twoje dziecko będzie bezpieczne podczas jazdy samochodem, zależy głównie od Ciebie! Dlatego koniecznie zapamiętaj powyższe zasady i podróżuj komfortowo oraz bez szwanku.