ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jak poprawnie przypiąć fotelik pasami bez isofix?

Czy wiesz, że bezpieczeństwo Twojego dziecka w samochodzie nie zależy wyłącznie od modelu fotelika, który masz? Na zdrowie pociechy podczas trudnych sytuacji na drodze ma wpływ także sposób zapięcia siedziska na kanapie. Dlatego też eksperci rekomendują, aby montować fotelik na system isofix. Jednak nie każde auto jest wyposażone w to rozwiązanie. Zatem jak przypiąć fotelik pasami? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy da się zamontować fotelik z isofix w samochodzie bez isofix?

Isofix to specjalna konstrukcja połączona z podwoziem auta, która jest przeznaczona do montażu fotelików z odpowiednimi uchwytami. Dzięki temu rozwiązaniu można szybko i bezpiecznie zamocować siedzisko samochodowe na kanapie. Dlatego też ten system cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród świadomych rodziców, którzy chcą dbać o zdrowie swoich dzieci podczas jazdy w aucie. W rezultacie isofix obecnie jest instalowany w większości nowych aut, a producenci fotelików montują specjalne uchwyty do tego systemu w swoich siedziskach.

Jednak nie każdy samochód (zwłaszcza starsze modele) jest wyposażony w isofix. Zastanawiasz się zatem, czy w Twoim aucie będzie można zamontować fotelik z tym systemem. Okazuje się, że tak. Siedziska samochodowe dla dzieci można zainstalować w pojeździe także za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Czytaj również: Twoje dziecko ma już roczek? Zobacz, jaki fotelik samochodowy będzie dla niego najlepszy

Jak zapiąć fotelik pasem?

Zastanawiasz się, jak zamontować fotelik na pasy? Zanim podejmiesz się tego zadania, zapoznaj się z instrukcją obsługi dołączoną do siedziska. W tym dokumencie znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, jak pas powinien przechodzić przez poszczególne uchwyty. Foteliki często różnią się konstrukcją, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją. Dodatkowo warto pamiętać, że montaż modeli dla młodszych dzieci (do 1. roku życia) może się różnić od sposobu instalacji siedziska dla starszych pociech. Dlatego nie bagatelizuj wspomnianego kroku i dokładnie przeczytaj instrukcję. Po lekturze czas na nieco praktyki.

Jak zamontować fotelik 0-13?

Fotelik 0-13, czyli dla dzieci do 1. roku życia, ma postać kołyski. Należy go montować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Jest to bardzo istotne dla bezpieczeństwa i zdrowia niemowląt. Następnie pamiętaj o tym, żeby:

 • ustawić siedzisko na środku kanapy i zadbać o odpowiednie odchylenie oparcia, aby maluch mógł zachować prawidłową postawę,
 • przeprowadzić pasy bezpieczeństwa przez odpowiednie uchwyty. W większości modeli część biodrowa powinna być umieszczona w prowadnicach nad nóżkami maleństwa. Z kolei pas piersiowy należy przeprowadzić przed uchwyt na plecach siedziska;
 • mocno docisnąć uprząż, tak aby fotelik się nie poruszał. Nie należy pozostawiać żadnych luzów, ponieważ tak zamontowane siedzisko może się wysunąć podczas gwałtownego hamowania. To z kolei naraża malucha na liczne obrażenia;
 • ustaw rączkę pionowo. Ona stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek dachowania auta.

Po montażu fotelik 0-13 nie powinien się poruszać na kanapie. Wówczas można umieścić w środku dziecko. Pamiętaj jednak, aby przed wyruszeniem w podróż przypiąć malucha wewnętrzną uprzężą i również mocno ją docisnąć, aby pozbyć się wszelkich luzów.

Nuna Arra Next - Obrotowy rozkładany fotelik samochodowy 0-13 KG | zestaw z bazą | HAZELWOOD ****ADAC

Obrotowy rozkładany fotelik samochodowy 0-13 KG Nuna Arra Next – bezpieczne siedzisko dla najmłodszych

Jak zamontować fotelik bez ISOFIX 9-25 tyłem do kierunku jazdy?

Montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy, czyli RWF, może być nieco skomplikowany, zwłaszcza dla osób, które nigdy się tym nie zajmowały. Te modele, oprócz siedziska, które należy umieścić na kanapie tyłem do kierunku jazdy, mają również:

 • dodatkową nogę stabilizującą. Tę część trzeba ustawić na podłodze pojazdu, aby nie tylko utrzymała fotelik w odpowiedniej pozycji. Ten element zapobiega także przesuwaniu się siedziska do przodu;
 • pasy kotwiczące, które należy przywiązać lub przypiąć do szyny przedniego fotela. One pomagają utrzymać fotelik w prawidłowej pozycji i sprawić, że będzie stabilny.

Po umieszczeniu siedziska samochodowego na kanapie ustaw je tak, aby zachować odpowiedni kąt nachylenia oparcia. Następnie zapnij pasy kotwiczące i połącz je z szynami fotela. Nie zaciskaj ich jeszcze, aby mieć możliwość zmiany ustawienia oparcia w prawidłowej pozycji. W kolejnym kroku rozłóż nogę stabilizującą i zablokuj ją w pionowej pozycji. Następnie zapnij uprząż bezpieczeństwa. Pasy należy przeprowadzić przez specjalne prowadnice, które znajdują się na plecach fotelika oraz w okolicy nóżek dziecka. W wielu modelach są one oznaczone kolorami, aby można było je łatwo znaleźć. Na koniec pozostaje Ci napiąć wszystkie pasy – kotwiczące i bezpieczeństwa.

Avionaut Sky 2.0 - Fotelik samochodowy RWF 0-25 KG | BLACK ***ADAC

Fotelik samochodowy RWF 0-25 kg Avionaut Sky 2.0 – bezpieczny sposób przewożenia dzieci

Jak zamontować fotelik bez ISOFIX przodem do kierunku jazdy?

Przyszedł czas na zmianę fotelika na model przodem do kierunku jazdy? Montaż takiego siedziska jest znacznie łatwiejszy niż instalacja modeli dla młodszych dzieci. Tutaj nie ma uprzęży wewnętrznej, nóg stabilizujących, ani pasów kotwiczących. Aby zamocować fotelik przodem do kierunku jazdy:

 • ustaw go kanapie i dosuń do oparcia,
 • umieść piersiowy pas w specjalnym uchwycie koło zagłówka,
 • przełóż biodrową część uprzęży przez prowadnice koło bioder dziecka,
 • zapnij pas i mocno dociśnij, aby pozbyć się wszelkich luzów.

Po umieszczeniu dziecka w foteliku upewnij się, że uprząż ściśle dolega do ciała malucha. Jakiekolwiek luzy mogą spowodować, że pociecha się wysunie z siedziska podczas hamowania.

Cavoe Grand Prix i-size - Fotelik samochodowy 15-36 KG | IRON

Fotelik samochodowy 15-36 kg Cavoe Grand Prix i-size – nowoczesne siedzisko do samochodu

O czym pamiętać podczas montowania fotelika w samochodzie?

Gdy montujesz fotelik w aucie, nie skupiaj się wyłącznie na przełożeniu pasów. Zwróć również uwagę na:

 • ustawienie zagłówka – nie powinien znajdować się zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Głowa malucha musi być otulona, aby w przypadku zderzenia bocznego, mogła się oprzeć o miękki materiał. Zmniejsza to ryzyko uszkodzeń kręgów szyjnych, a także czaszki. Jeśli zagłówek będzie na wysokości ramion, górna część głowy pozostanie bez ochrony. Z kolei, jeśli wspomniany element będzie zbyt wysoko, żuchwa i szyja pozostaną narażone na obrażenia;
 • odchylenie oparcia – kąt montażu fotelika powinien wynosić od 30 do 45°. Jeśli siedzisko będzie w takiej pozycji, główka dziecka nie będzie opadać. Dzięki temu maluch będzie mógł wygodnie spać bez ryzyka, że jego drogi oddechowe będą zablokowane.

Po umieszczeniu pociechy w aucie nie zapomnij zadbać o jego otoczenie. Usuń wszystkie ciężkie, duże zabawki i inne przedmioty, które podczas wypadku mogłyby uderzyć w dziecko. Dzięki temu możesz znacząco zmniejszyć obrażenia malucha w trakcie niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Prawidłowy montaż fotelika w aucie jest kluczowy dla jego bezpieczeństwa. Dlatego potraktuj tę kwestię bardzo poważnie!