ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Twoje dziecko ma już roczek? Zobacz, jaki fotelik samochodowy będzie dla niego najlepszy

Twoja pociecha wyrosła ze swojego pierwszego fotelika, tzw. łupiny? Dziecko osiągnęło maksymalną dopuszczalną wagę, aby móc jeździć w dotychczasowym siedzisku w samochodzie? A może tak urosło, że jego głowa wystaje poza oparcie? W takiej chwili trzeba rozważyć zamianę nosidełka dla rocznego dziecka na fotelik dla starszaka. Dowiedz się, jaki model sprawdzi się dla niego najlepiej.

Fotelik dla rocznego dziecka – kiedy trzeba kupić?

Nie wiesz, kiedy przychodzi czas na zakup nowego fotelika samochodowego? Dla półrocznego dziecka nie potrzeba kolejnego siedziska. Pociechy w tym wieku mają:

 • słaby kręgosłup, o czym świadczy np. to, że część z nich dopiero zaczyna siadać. Ponadto maluchy, które mają 6 miesięcy, umieją zaledwie trzymać głowę w pionie przez kilkanaście minut;
 • czaszkę, która stanowi ok. ¼ wielkości ich ciała! Jest bardzo ciężka. To sprawia, że podczas zderzenia na głowę maluszka oddziałuje bardzo duża moc, która może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu.

Zatem fotelik samochodowy dla półrocznego dziecka, który wymusza na nich wyprostowaną pozycję, może być szkodliwy dla jego zdrowia.

Ze zmianą fotelika należy poczekać, aż pociecha będzie samodzielnie siadać (bez Twojej pomocy) i utrzymywać pozycję wyprostowaną przez długi czas. Jednak to nie jedyny wymóg. Dziecko trzeba przesadzić do nowego fotelika, gdy:

 • maluch przekroczy limit wagowy dla wybranego modelu – zazwyczaj siedziska samochodowe są testowane przez lekkie manekiny. Choć są one bezpieczne dla dzieci do 13 kg, nie wiadomo jak się zachowają podczas wypadku z pełnym obciążeniem;
 • pasy w foteliku wychodzą jakby zza pleców pociechy, a nie z miejsca na tym samym poziomie co ramiona – to oznacza, że uprząż jest za mała i może nie zapewnić dziecku bezpieczeństwa;
 • główka malucha znajduje się ponad górną krawędzią oparcia fotelika samochodowego – czaszka powinna być w całości zabezpieczona.

Zdarza się także, że pociechy same sygnalizują, że już czas na zmianę siedziska. Niemowlęta mogą zacząć się wiercić albo wyciągać głowę lub ręce do przodu. Niektóre z nich mogą także próbować się podnieść, aby zobaczyć, co się dzieje za oknem. W takiej sytuacji warto koniecznie rozważyć zakup nowego fotelika.

Fotelik samochodowy dla rocznego dziecka – jakie rodzaje są dostępne?

Nie wiesz, jaki fotelik samochodowy dla rocznego dziecka wybrać? Decyzja nie może być podjęta zbyt pochopnie, w końcu od tego zależy bezpieczeństwo Twojej pociechy! Dlatego przed zakupami warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami. W naszej ofercie znajdziesz siedziska, które można podzielić ze względu na sposób montażu lub ze względu na kategorię wagową.

Podział fotelików samochodowych ze względu na sposób montażu

W naszym sklepie znajdziesz trzy rodzaje fotelików:

 • montowane przodem do kierunku jazdy (tzw. FWF) – ich dużą zaletą jest to, że bardzo prosto instaluje się je w samochodzie. Wystarczy zapiąć pas bezpieczeństwa lub wpiąć konstrukcję w system ISOFIX, aby siedzisko było gotowe do użytku. To duże ułatwienie dla osób, które często przekładają foteliki pomiędzy samochodami. Ponadto modele montowane przodem do kierunku jazdy zajmują niewiele miejsca w aucie. To również duża zaleta, zwłaszcza dla właścicieli małych, kompaktowych pojazdów;
 • instalowane tyłem do kierunku jazdy (tzw. RWF) – uzyskują jedne z najwyższych not podczas testów bezpieczeństwa różnych renomowanych instytucji. Zatem ryzyko, że dziecko w trakcie wypadku dozna poważnych uszkodzeń, jest dość niewielkie. Zaletą fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy jest to, że chronią głowę oraz kręgosłup maleństwa przed siłami, które oddziałują na nie podczas zderzenia czy hamowania. Warto jednak pamiętać, że te modele siedzisk zajmują sporo miejsca w aucie. Często po ich montażu nie można z przodu usiąść!
 • obrotowe – można je montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Sprawdzają się doskonale, jeśli nie jesteś pewien, czy dziecko polubi jazdę w siedzisku RWF. Jeśli się okaże, że nie jest zachwycone tą pozycją, wystarczy jeden ruch, aby przekręcić fotelik przodem do kierunku jazdy. Obrotowe modele ułatwiają także wyciąganie pociechy z siedziska. Można wygodnie przekręcić malucha w stronę drzwi i wyjąć go bez ryzyka, że np. uderzysz jego główką o framugę.

Podział fotelików ze względu na kategorie wagowe

Interesuje Cię dobrze dopasowany fotelik samochodowy? Roczne dziecko może ważyć od 10 do nawet 18 kg. Dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na limity wagowe poszczególnych modeli. W naszej ofercie znajdziesz foteliki:

 • 9-25 kg – mogą być używane przez malucha od 1. do nawet 4. roku życia lub do momentu, aż osiągną 105 cm wzrostu. Zaletą tych modeli jest to, że mają wbudowaną uprząż, która mocno trzyma ciało dziecka na miejscu;
 • 9-36 kg – są najbardziej uniwersalne, ponieważ mogą z nich korzystać pociechy od 1. roku życia do momentu, aż osiągną 150 cm wzrostu! Większość modeli ma wewnętrzne pasy, które zwiększają bezpieczeństwo podróżujących maluchów;
 • 0-36 kg – są przeznaczone do używania od urodzenia, aż do uzyskania przez dzieci 150 cm wzrostu. Można w nich przewozić tyłem do kierunku jazdy pociechy do momentu, aż osiągną 105 cm wzrostu. Następnie trzeba je przekręcić w stronę kierownicy, aby dziecko mogło bezpiecznie być przewożone w samochodzie.

Foteliki można także podzielić na takie montowane na pasy, jak i na system ISOFIX. Oba rozwiązania są bezpieczne, jednak druga opcja pozwala na połączenie siedziska z podwoziem auta. To znacznie zmniejsza szanse, że fotelik przemieści się na kanapie podczas wypadku. W rezultacie dziecko pozostanie na swoim miejscu przez cały czas.

Jaki fotelik dla rocznego dziecka? Ranking propozycji

Jeśli chcesz kupić bezpieczny fotelik dla 1,5 rocznego dziecka, zwróć uwagę na modele, które uzyskały w różnorodnych testach, np. ADAC czy test Plus. Oto nasze propozycje.

Silver Cross Motion All Size 360

Nasza pierwsza propozycja dla dzieci to fotelik obrotowy 0-36 kg Silver Cross Motion All Size 360. Ten model uzyskał w testach ADAC aż 3 gwiazdki. Siedzisko ma:

 • system Motion SafeTM, który absorbuje energię podczas zderzenia i rozprowadza ją po całej konstrukcji z dala od ciała dziecka. Pozwala to zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad kręgosłupa u malucha;
 • system do montażu za pomocą ISOFIX, dzięki któremu fotelik jest przytwierdzony do podwozia auta. Dla ułatwienia siedzisko ma dwa wskaźniki, które świecą się na zielono, gdy wszystko jest prawidłowo zainstalowane;
 • wkładkę, za pomocą której można regulować głębokość siedziska i dopasowywać ją do wymiarów dziecka. Tym samym fotelik “rośnie” z maluchem.

Proponowany model może być użytkowany nawet do ok. 12 roku życia. Zatem to zakup na lata.

Silver Cross motion all size

Silver Cross Motion All Size 360 – obrotowy fotelik samochodowy od urodzenia do 12. roku życia

Maxi Cosi Beryl

Jeśli interesuje Cię fotelik od urodzenia do ok. 7 roku życia, Maxi Cosi Beryl to dobry wybór. Jest przeznaczony do przewożenia dzieci w przedziale wagowym 0-25 kg. A zatem może być używany nawet do 1 klasy podstawowej. Fotelik zdobył 3 gwiazdki w testach ADAC, co tylko potwierdza, że jest bezpieczny i zapewni ochronę pociesze podczas wypadku. Jednak to nie jedyna jego zaleta. Ten model:

może być montowany zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Zmiana ustawienia nie wymaga dodatkowych akcesoriów, więc z łatwością dopasujesz model do swojego samochodu czy upodobań malucha;

można zainstalować w aucie za pomocą pasa samochodowego, jak i za pomocą systemu ISOFIX. To sprawia, że fotelik pasuje do większości pojazdów!

ma technologię G-Cell, która absorbuje wstrząsy podczas zderzenia bocznego. Ponadto zabezpiecza przed uderzeniem poduszek powietrznych. To zwiększa ochronę ramion i głowy dziecka.

Maxi Cosi Beryl ma specjalną wkładkę oraz regulację położenia uprzęży. To pozwala dopasować siedzisko do wielkości pociechy.

Maxi-cos Beryl

Maxi-Cosi Beryl – fotelik samochodowy 0-25 kg dla malucha i starszaka

Maxi Cosi Titan I-size

Jeśli szukasz fotelika dla dziecka, które ukończyło swój 1. rok życia, to Maxi Cosi Titan I-size świetnie się sprawdzi. Jest przeznaczony dla pociech od 9 do 36 kg. Zatem może być używany od momentu, gdy maluch wyrośnie z nosidełka, do chwili, gdy osiągnie 150 cm wzrostu.

Maxi Cosi Titan I-size

Siedzisko spełnia wysokie normy bezpieczeństwa. Uzyskał 4 gwiazdki w teście ADAC w 2022 roku. To zasługa m.in.:

zintegrowanej technologii G-Cell, która rozprowadza siły uderzenia i oddala je od dziecka. Pozwala to zmniejszyć obrażenia w okolicy głowy malucha;

montażu za pomocą systemu ISOFIX z górnym pasem. To rozwiązanie sprawia, że fotelik pozostaje na swoim miejscu niezależnie od tego, co się dzieje z autem;

5-punktowej uprzęży bezpieczeństwa, która pozwala zabezpieczyć malucha przed wychylaniem się z fotelika.

Siedzisko ma 4 stopnie regulacji nachylenia, co ułatwia znalezienie pozycji, w której dziecku nie opada głowa. Docenisz to zwłaszcza podczas długiej podróży z maluchem.

Jak przewozić niemowlę w samochodzie? Zdjęcia

Nawet najlepszy i najbardziej bezpieczny fotelik na świecie nie sprawi, że Twoje dziecko będzie dobrze zabezpieczone, jeśli będziesz źle użytkować to siedzisko. Dlatego przed zakupem trzeba się dowiedzieć, jak przewozić niemowlę w aucie. Oto najważniejsze zasady, o których należy pamiętać.

Fotelik przymocuj do siedziska za pomocą pasów samochodowych i/lub systemu ISOFIX – przed wyruszeniem w podróż upewnij się, że wszystkie elementy są ze sobą prawidłowo połączone i siedzisko się nie przemieszcza.

Jak przewozic dziecko

Przed włożeniem dziecka do fotelika zdejmuj mu kurtkę. Okrycie wierzchnie może stworzyć pustą przestrzeń pomiędzy ciałem malucha a pasami. W rezultacie podczas wypadku istnieje ryzyko, że pociecha wyleci z siedziska i uprząż nie utrzyma jej na miejscu. Dlatego koniecznie trzeba zdjąć kurtkę przed wsadzeniem dziecka do auta. Jeśli nie chcesz, aby pociecha zmarzła, okryj ją kocem po zapięciu pasów.

Zapinaj pasy tak mocno jak kochasz swoje maleństwo. Między jego ciałem a uprzężą nie powinna zostać pusta przestrzeń. Dzięki temu pasy utrzymają pociechę w siedzisku, co pozwoli znacznie ograniczyć obrażenia, jakich dziecko może doznać podczas wypadku.

Przewozenie dziecka

Nie siadaj obok dziecka w aucie. Najlepiej, jeśli maleństwo będzie podróżowało samo (lub z rodzeństwem) na tylnej kanapie. W momencie wypadku ciało dorosłego wyrzucone z dużą siłą może ważyć kilkaset kilogramów. Jeśli upadniesz na pociechę, możesz ją po prostu zmiażdżyć i doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Można tego uniknąć, jeśli po prostu będziesz jeździć z przodu.

Pamiętaj o tych zasadach podczas podróżowania autem, a Twoje dziecko będzie znacznie bezpieczniejsze!

Wybór fotelika należy dobrze przemyśleć. Aby zakup był na pewno udany, warto udać się na wizytę do naszego sklepu! Pomożemy dopasować siedzisko idealnie do Twojego auta oraz dziecka. Pozwoli to uniknąć zbędnych pomyłek w doborze fotelika.