ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kupujemy fotelik dla dwulatka – jak wybrać najlepszy model?

Twój maluch skończył 2 lata i wyrósł ze swojego dotychczasowego fotelika? A może brał udział w wypadku i trzeba kupić nowe siedzisko, ponieważ stare nie nadaje się do użytku? Wybór fotela do samochodu dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Od tego zależy bezpieczeństwo Twojej pociechy, a także jej komfort podczas podróży. Dlatego przygotowaliśmy kompletny poradnik na temat tego, jaki fotelik dla dwulatka wybrać.

Fotelik dla dwulatka – przodem (FWF) czy tyłem (RWF)?

Wśród fotelików dla dzieci powyżej 9 kg można znaleźć dwa rodzaje siedzisk: przodem i tyłem do kierunku jazdy. Według przepisów o ruchu drogowym dwulatek może być przewożony w każdym z powyższych modeli. Ponadto wszystkie dostępne foteliki są dopuszczone do sprzedaży i można w nich bezpiecznie sadzać dzieci. Jednak, aby podjąć rozsądną decyzję, warto poznać różnice pomiędzy siedziskami FWF i RWF.

  • Foteliki przodem do kierunku jazdy sprawdzają się u dzieci, które potrafią prosto siedzieć i samodzielnie utrzymać ciężar ciała w pozycji pionowej. W tych modelach oparcie opiera się o kanapę, zatem nie można wyregulować jego kąta nachylenia. To może utrudniać dwulatkowi znalezienie optymalnej pozycji do snu. Niewątpliwą zaletą fotelików przodem do kierunku jazdy jest to, że dziecko ma dużo miejsca na nogi i nie brudzi butami oparcia kanapy. Dzięki temu w aucie łatwiej jest utrzymać porządek.
  • Siedziska tyłem do kierunku jazdy są uznawane za bardzo bezpieczne. Podczas zderzenia przodem dziecko w takim foteliku jest “wbijane” w oparcie. Dzięki temu cale ciało pociechy jest chronione przed szkodliwymi siłami, które na nie oddziałują. To znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych uszkodzeń ciała. Podczas podróżowania w fotelikach tyłem dziecko ma zapewniony pełny widok na okolicę. Maluch może obserwować ulicę przez tylną i boczną szybę. Zatem nie ma ryzyka, że będzie się nudzić.

Dla dwulatka eksperci rekomendują fotelik RWF. Dziecko w tym wieku nie ma jeszcze mocnych mięśni karku, a jego kości są dość miękkie. Podczas zderzenia na pociechę w foteliku FWF może oddziaływać zbyt mocna siła. To z kolei może doprowadzić do poważnych obrażeń.

Jednak wybór fotelika zależy od tego, jaki masz model samochodu, a także od tego, czy dziecko podróżuje samo, czy też z innymi pociechami. Jeśli na tylnej kanapie znajdują się inne foteliki, istnieje ryzyko, że model RWF po prostu się nie zmieści. Wtedy trzeba będzie wybrać klasyczny FWF, który również jest bezpieczny – należy tylko pamiętać o tym, żeby go prawidłowo zamontować i odpowiednio zapiąć w nim dziecko.

Foteliki samochodowe 0-25, 0-36, a może 15-36 – który przedział wagowy dla dwulatka?

Dwuletnie dzieci ważą średnio ok. 13 kg. Wielu rodziców zastanawia się zatem fotelik, z jakiego przedziału wagowego wybrać: 0-25, 0-36, czy może 15-36? Wybór nie jest prosty. Modele:

  • 0-25 i 0-36 są przeznaczone od urodzenia do ok. 6 roku życia. Rosną wraz z wiekiem dziecka, wystarczy wyjmować kolejne wkładki oraz podnosić zagłówek, aby uzyskać więcej wolnego miejsca w środku siedziska. Ich zaletą jest to, że mają dobrą ochronę boczną. A zatem podczas uderzenia w drzwi dziecko nie ucierpi zbyt mocno. Ponadto foteliki 0-25 i 0-36 kg mają regulację nachylenia, co zapobiega opadaniu głowy podczas snu. Mają również wbudowaną uprząż, co pozwala dziecku zachować prawidłową pozycję. Warto jednak pamiętać, że takie siedziska mają dość dużą konstrukcję, przez co zajmują sporo miejsca w samochodzie. Dlatego przed zakupem ważne jest, aby przymierzyć fotel do auta;
  • 15-36 kg mogą być użytkowane przez dzieci nawet do 10-12. roku życia. Są wyłącznie montowane przodem do kierunku jazdy. Foteliki nie mają wbudowanej uprzęży, więc pociechy trzeba zapiąć pasami samochodowymi. To może być problemem w przypadku ruchliwych dwulatków, które chętnie np. wyciągają ręce z uprzęży. Wówczas jazda w foteliku stanie się niebezpieczna dla maluchów. Foteliki 15-36 kg nie zajmują dużo miejsca w aucie, więc sprawdzą się, jeśli musisz zamontować na kanapie trzy siedziska. Zaletą tych modeli jest to, że można je użytkować przez długi czas, aż do osiągnięcia przez pociechę 150 cm wzrostu. Zatem kupując foteliki 15-36 kg można sporo zaoszczędzić.

Pamiętaj jednak, że każdy dwulatek ma inną budowę ciała oraz różny temperament. Dlatego ważne jest, aby przymierzyć fotelik przed zakupem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że maluch będzie mieć prawidłową pozycję podczas jazdy.

Zakup fotelika trzeba dobrze przemyśleć. W końcu od tego zależy zdrowie, a nawet życie Twojego maleństwa. Pamiętaj o tym!