ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Dziecko poci się w czasie snu — jak sobie z tym poradzić?

Udało Ci się szczęśliwie ułożyć maleństwo do snu, jednak zauważasz, że nagle jego głowa i ciałko są całe wilgotne? A może dziecko zaczyna się nadmiernie pocić po godzinie lub dwóch po zaśnięciu, przez co jest mokre i zimne? W takich warunkach trudno o zdrowy i komfortowy sen. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się dziecka po zaśnięciu. Sprawdź!

Spocona głowa u dziecka podczas snu — poznaj najczęstsze przyczyny

Nadmierne pocenie się w nocy może budzić niepokój, ponieważ to nie jest naturalne zjawisko. Może ono być związane z różnymi chorobami, zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym. To są np.:

  • niedobór witaminy D — może pojawić się, gdy maluch zbyt szybko rośnie i jednocześnie nie przebywa wystarczająco długo na zewnątrz. Przez to jego skóra może nie mieć odpowiedniego kontaktu ze słońcem, a tym samym w jego organizmie nie wytwarza się właściwa ilość witaminy D. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem suplementowania tej substancji, skontaktować się z lekarzem;
  • anemia, czyli niedobór żelaza — często występuje u pociech, które mają niewłaściwie skomponowaną dietę i jedzą np. zbyt mało mięsa. Niski poziom tego pierwiastka może być także wywołany zaburzeniami wchłaniania czy nadmierną utratą krwi;
  • alergie — zbyt intensywna praca układu immunologicznego może wywoływać różne objawy, w tym nadmierną potliwość w nocy;
  • zaburzenia hormonalne — hormony mają bezpośredni wpływ na pracę gruczołów, w tym gruczołów potowych. Dlatego też jakiekolwiek nieprawidłowości w ich poziomie wydzielania mogą prowadzić do nadmiernej potliwości.

Warto jednak pamiętać, że intensywne pocenie się nocą może dotyczyć także zupełnie zdrowych dzieci. Co więcej, przyczyny problemu mogą być dość prozaiczne, np.:

  • stres — zmiana miejsca zamieszkania, pojawienie się rodzeństwa, śmierć bliskiej osoby, a nawet rozpoczęcie przygody z przedszkolem lub szkołą może spowodować wyrzut kortyzolu, czyli hormony stresu. Jego wysoki poziom może objawiać się nadmiernym poceniem;
  • zbyt ciepła piżamka/kołdra — niewłaściwy ubiór lub pościel może przyczynić się do nadmiernej ciepłoty ciała. W rezultacie organizm będzie próbować obniżyć temperaturę przez wydzielanie wody. Z kolei jeśli piżamka lub kołdra będą wykonane ze sztucznych materiałów, wilgoć nie będzie odprowadzana na zewnątrz, a będzie gromadzić się na skórze dziecka. W rezultacie Twój maluch będzie cały mokry!
  • zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu — aby dziecko mogło dobrze się wyspać, pokój powinien być przewietrzony. Dodatkowo należy zadbać, aby w środku było od 18 do 21°C. Takie warunki pozwalają na zachowanie właściwej termoregulacji ciała.

Pamiętaj, że nadmierna potliwość to nie powód do paniki. Spokojnie przeanalizuj warunki, w których dziecko przebywa i oceń, czy są odpowiednie dla zdrowego snu.

Zobacz ofertę wózków dziecięcych w Danex24!

Dziecko poci sie podczas snu

Jak sobie radzić z poceniem się dziecka po zaśnięciu?

Dziecko zimne i spocone podczas snu znacznie częściej się budzi. W rezultacie nie wysypia się zbyt dobrze, co może rzutować na jego samopoczucie w ciągu dnia. Zatem zastanawiasz się, jak sobie radzić z jego nadmierną potliwością? Wypróbuj te sposoby:

  • przewietrz sypialnię, aby temperatura spadła do odpowiedniego poziomu,
  • zmień pościel i piżamkę na takie wykonane z naturalnych materiałów,
  • zastosuj ćwiczenia oddechowe, które pomogą dziecku się wyciszyć przed snem,
  • ogranicz ekspozycję malucha na niebieskie światło np. telewizora lub telefonu, ponieważ może nadmiernie pobudzać jego układ nerwowy do pracy,
  • podaj pociesze ciepłą wodę lub ziołowe napary, np. z melisy, które pomagają się uspokoić,
  • stwórz przytulną atmosferę w sypialni, która będzie sprzyjać zasypianiu.

Jeśli okaże się w nocy, że dziecko jest mokre, zmień mu piżamkę i przykryj świeżą pościelą. To zapewni mu komfort podczas snu.

Sprawdź wózki spacerowe w Danex24!

Co na nadmierne pocenie się dziecka podczas snu?

Spocona głowa u dziecka podczas snu sprawia, że rodzice poszukują np. w aptekach środków na nadmierną potliwość. Niestety w sklepach nie ma specjalnych suplementów dla najmłodszych, które ograniczałyby aktywność gruczołów potowych. Pod żadnym warunkiem nie podawaj pociesze preparatów dla dorosłych — obecne w nich składniki aktywne mogą negatywie wpłynąć na zdrowie. Pamiętaj, że leczeniem problemu u pociech powinien zająć się przede wszystkim lekarz, który nie tylko wykluczy potencjalne przyczyny, ale także wskaże bezpieczne środki.

Jednak przed wizytą u specjalisty wielu rodziców sięga po zioła. Wśród najbardziej popularnych jest np.:

  • szałwia — zawiera substancje, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych. Zazwyczaj jest podawana w formie herbaty;
  • pokrzywa i skrzyp polny — mają składniki aktywne, które wspierają właściwą pracę gospodarki wodnej organizmu. Ponadto pomagają w produkcji moczu, a tym samym uregulowaniu procesu pocenia się. Najczęściej serwuje się ją pod postacią naparu;
  • kora dębu — zawiera substancje, które wspierają działania ograniczające rozwój bakterii na skórze. Wspomagają zmniejszanie ujść gruczołów potowych, co pomaga zredukować ilość wydzielanego potu. Wiele osób stosuje korę dębu bezpośrednio na skórę, np. w kąpieli.

Pamiętaj jednak, że zioła mogą uczulać! Dlatego przed ich zastosowaniem sprawdź, czy Twoje dziecko może je przyjmować.

Czy wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli dziecko nadmiernie się poci?

Twoje dziecko nadmiernie się poci, mimo że w sypialni stwarzasz odpowiednie warunki, dbasz o niski poziom stresu i korzystasz z naturalnych materiałów? Musisz przebierać malucha 2-3 razy w ciągu nocy, ponieważ wybudza się i jest mu zimno? Jeśli taka sytuacja trwa dość długo minimum miesiąc, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista powinien zlecić niezbędne badania np. morfologii, poziomu witaminy D, hormonów, czy moczu. Analiza wyników pomoże ustalić, czy problem z nadmierną potliwością wynika ze złego stanu zdrowia, czy też z innych przyczyn.

Wizyta u lekarza jest niezbędna nie tylko, aby ustalić źródło problemu. Specjalista od razu wyda receptę na odpowiednie leki, czy suplementy ze składnikami, które pomogą powrócić organizmowi malucha do równowagi.

Nadmierne pocenie może znacznie uprzykrzyć życie zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dlatego nie zwlekaj, tylko zacznij działać, aby przywrócić rodzinie zdrowy i spokojny sen!

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/65752,pocenie-sie-dziecka-podczas-zasypiania
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/68891,nadmierne-pocenie-sie-u-5-latka-podczas-snu
  • http://www.drpleskot.pl/porady-zdrowotne/128-nadmierna-potliwosc-u-dzieci