ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Mamoza – co to za stan i czy faktycznie istnieje? Obalamy mity!

Masz wrażenie, że Twoje dziecko ciągle Cię woła i jest obok Ciebie? A może nikt, oprócz Ciebie, nie może go przytulić, pogłaskać, przebrać, uśpić, czy nakarmić? Taki sposób zachowania często w mowie potocznej jest nazywany mamozą. Może ona wystąpić zarówno u 2 latka, jak i 4 latka. Dowiedz się, czy taki stan faktycznie istnieje i jak sobie z tym radzić.

Czym jest mamoza u dziecka?

Mamoza to potoczne określenie na stan, w którym dziecku ciągle domaga się uwagi i opieki matki. W tym czasie maluch jest tak silnie skoncentrowany na kobiecie, że odmawia pomocy ze strony innych, bliskich dorosłych, np. taty, babci, czy ukochanej cioci. To często powoduje frustrację u rodziców – zarówno z damskiej, jak i z męskiej strony. Zdarza się, że w okresie mamozy u 2 latka, 3 latka czy 4 latka, mama jest przemęczona i potrzebuje chwili dla siebie. Z kolei ojciec zazwyczaj czuje się odrzucony, niechciany i niepotrzebny. To może dodatkowo generować napięcia w domu, które niekorzystnie wpływają na całą rodzinę.

Ile trwa etap mamozy?

Zastanawiasz się, jak długo może trwać mamoza? Kiedy się rozpoczyna? Jest to bardzo indywidualne. Niektóre dzieci zaczynają domagać się uwagi matki ok. 2. roku życia. Ale może także występować mamoza u 3-latka, a nawet 4-latka. Często takie zachowanie jest związane z pójściem malucha do żłobka lub przedszkola. Zdarza się, że w tym okresie kobieta rodzi kolejne dziecko lub wraca do pracy. Zmiany w codziennej rutynie mogą powodować, że pociecha zaczyna mocno ubiegać się o uwagę.

Jak radzić sobie z mamozą?

Niezależnie od tego, czy to mamoza u 4-latka, 3-latka, czy 2-latka, sposób postępowania jest dość podobny. Przede wszystkim należy “uzbroić się” w cierpliwość. Ten etap minie, choć nikt nie wie, jak długo będzie trwać. Dobrym pomysłem jest zapewnienie maluchowi 100% uwagi podczas swobodnej zabawy, dzięki czemu zaspokoi się jego potrzebę bycia ważnym. Niektórzy rodzice decydują się podzielić obowiązkami i wypracować schematy. Wówczas np. za kąpiel czy za spacer odpowiada tata. Dzięki temu mama może mieć chwilę dla siebie, zrelaksować się lub zając własnymi sprawami.

Warto również pomyśleć o zakupie nowych, atrakcyjnych zabawek, które odwrócą uwagę malucha od mamy. Dzięki temu może chętniej spędzi czas z innym dorosłym.

Dlaczego dziecko wybiera jednego z rodziców?

W przypadku popularnej mamozy dziecko wybiera rodzica, który spełnia większość jego potrzeb emocjonalnych i fizjologicznych. Zdarza się, że preferencja malucha jest związana z tym, kto spędza z nim więcej czasu lub przy kim czuje się bezpieczniej. Czasami nadmierne zainteresowanie jedną osobą wynika ze schematów. Jeśli do tej pory tylko mama kładła dziecko do snu, zmiana np. podziału obowiązków między rodzicami może u niego spowodować bunt.

W jakim wieku dziecko najbardziej potrzebuje matki?

Mama to jedna z najważniejszych osób w życiu dziecka. Dlatego bardzo trudno jest określić wiek, w jakim maluch potrzebuje jej najbardziej. W pierwszych miesiącach kobieta jest niezbędna, zwłaszcza jeśli karmi piersią. Między 1. a 3. rokiem życia maluch często utożsamia się z matką i traktuje ją jako bezpieczną przystań w “strasznym świecie”. W kolejnych latach pociecha dojrzewa i uczy się, jak radzić sobie w społeczeństwie. W tym czasie kobieta jest potrzebna, aby wspierać swoje dziecko, zachęcać je do działania i pocieszać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj, mamoza to tylko kolejny etap w rozwoju Twojego dziecka. Z pewnością kiedyś minie. Powodzenia!